0سبد خرید
انواع اگزاست فن + معرفی انواع اگزاست فن Exhaust Fan

اگزاست فن یا فن خروجی عملکردی برعکس فن‌ها یا پروانه‌های دمنده دارد. این نوع از فن هوا را کشیده و از محیط خارج می‌کند. ساده‌ترین نمونه‌های اگزاست فن‌ها یا هواکش‌های موجود در آشپزخانه‌ها هستند. انواع اگزاست فن شامل سه نوع سقفی، اکسیال و سانتریفیوژ هستند. این مدل‌ها اگر برای گردش هوا استفاده شوند پس از فیلتر کردن هوا آن را به محیط اولیه بازمی‌گردانند؛ اما اگر برای خروج هوا استفاده شوند، باید در کنار آن‌ها از دستگاه‌هایی مانند تهویه مطبوع یا هواساز استفاده شود تا هوای خارج شده مجدداً تأمین شود. برای مشاهده، خرید و اطلاع از قیمت اگزاست فن و سایر تجهیزات تهویه و سرمایشی می توانید با مشاورین فروش نیکاسان ارتباط برقرار نمایید.

نحوه چرخیدن پروانه فن اکسیال به دو صورت است.

  • استفاده از فن محوری
  • استفاده از سانتریفیوژ

قدرت هوادهی انواع اگزاست فن از 1000 تا 6000 cfm متغیر است. این فن‌ها برای خارج کردن هوای نامطبوع استفاده می‌شوند. تمامی اگزاست فن‌های خانگی و صنعتی با برق کار می‌کنند جریان برق موتور این فن‌ها را به چرخش درآورده و پروانه دستگاه نیز به حرکت درمی‌آید. عملکرد فن‌های سانتریفیوژ بر اساس نیروی گریز از مرگ از و انحراف جریان هوا توسط پره‌های فن تعریف می‌شود.

انواع اگزاست فن + معرفی انواع اگزاست فن Exhaust Fan

اگزاست فن یوتیلیتی

یکی از کم‌هزینه‌ترین و کارآمدترین سیستم‌های تهویه هوا اگزاست فن یوتیلیتی است و معمولاً در ساختمان‌های تجاری، مسکونی و حتی صنعتی از آن استفاده می‌شود. این نوع از فن‌ها با استفاده از حرکت فیزیکی یا گردش پروانه، هوای آلوده‌ای که در داخل محیط قرار دارند را کشیده و به بیرون هدایت می‌کنند. استفاده از اگزاست فن یوتیلیتی برای هر ساختمانی ممکن است و مزایای بسیاری دارد. با توجه به اینکه این فن در چه محیطی قرار است نصب شود و آلاینده‌های محیطی به چه اندازه هستند، باید از فن‌های دارای توان مختلف استفاده کرد. معمولاً هرچه میزان آلاینده‌ها در هوای محیط بیشتر باشد، باید از یک تهویه قوی‌تر استفاده شود که دارای توان بالایی است. این مدل از طریق عملکرد فیزیکی و موتور الکتریکی که دارد هوای آلوده را خارج می‌کند و هوای محیط را تنظیم می‌کند. در مکان‌هایی که رطوبت هوا بسیار زیاد است کاربرد اگزاست فن ضروری است. این نوع از فن‌ها می‌توانند انواع بخارات آلوده، دود و همچنین بوهای نامطبوع را از محیط خارج کنند. تعمیر و نگهداری آن‌ها بسیار ارزان است و به راحتی می‌توان آن‌ها را تمیز کرد.

اگزاست فن یوتیلیتی

اگزاست فن کانالی

اگزاست فن کانالی به فن‌های استوانه‌ای گفته می‌شود که در قسمتی از کانال نصب می‌شوند. کار کردن مجاری برای نصب کردن اگزاست فن کانالی مورد نیاز است. برخی از انواع فن‌ها به راحتی نصب می‌شوند؛ اما برخی موارد نیاز به سیم کشی و یا رله دارند تا بتوانند دستورات مربوط به خاموش و روشن شدن را انجام دهند. به همین خاطر قبل از خرید باید به این موارد توجه داشته باشید که آیا اگزاست فن برای نصب برق کشی نیاز دارد یا خیر؟ از اندازه کانال و شکل آن نیز باید قبل از خرید مطلع باشید تا یک فن مناسب با اندازه واحد خریداری کنید. این مدل از فن‌ها صدای کمتری دارند و آرام تر کار می‌کنند. اگزاست فن کانالی به عملیات گردش هوا در داخل مجاری کمک می‌کند. آن‌ها با افزایش جریان هوا در یک محیط یا اتاق میزان هوای سرد و گرم را در داخل اتاق افزایش می‌دهند. این فن‌ها روی سقف قرار نمی‌گیرند و در واقع برای نصب باید داخل کانال‌های داخل سقف وصل شوند و از سطح اتاق دورتر باشند. فن‌های کانالی علاوه بر اینکه قدرت بالایی دارند، سر و صدای کمتری تولید می‌کنند و امکان استفاده از آن‌ها در چندین نقطه در اتاق‌هایی که دارای ابعاد بزرگ هستند، وجود دارد.

اگزاست فن کانالی

اگزاست فن قارچی

اگزاست فن قارچی در بین سایر مدل‌ها طرفداران بیشتری دارد. برای حل مشکل سیستم‌های تهویه می‌توان از این نوع استفاده کرد. آن‌ها به شکل قارچ هستند و در سقف نصب می‌شوند. معمولاً اگزاست فن‌های قارچی هزینه کمی دارند و مورد علاقه کاربران هستند. اگزاست فن‌های قارچی دو نوع دارند.

  • اگزاست فن خروجی مستقیم: فن‌هایی که خروجی مستقیم دارند موتور آن‌ها مستقیم به تیغه فن وصل می‌شود و کمتر دچار خرابی می‌شوند. کارایی آن‌ها نسبت به نمونه‌های دیگر بالاتر است.
  • اگزاست فن محرک کمربندی: فن‌های محرک کمربندی توسط سیستم قرقره کمربندی و همچنین موتور کار می‌کنند. این نوع از آن‌ها کارایی کمتری دارند و سر و صدای زیادی هم تولید می‌کنند. نحوه عملکرد آن‌ها هم مانند دیگر فن‌های خروجی است که با ایجاد مجراهای تنفسی هوای کهنه و مانده را خارج کرده و هوای تمیز را جایگزین آن می‌کنند. ساختار این فن‌ها ساده است و از طریق چند کانال عمودی و یا شافت به صورت مجزا به محل‌هایی که در نظر گرفته شده‌اند، متصل می‌شوند. معمولاً از این فن‌ها در مکان‌های مرطوب مانند دستشویی و آشپزخانه استفاده می‌شود. از مزایای استفاده از اگزاست فن قارچی خنک کردن سریع محیط فیلتر کردن هوا و بهبود کیفیت هوای موجود جلوگیری از آتش سوزی و ... است.

 اگزاست فن قارچی

اگزاست فن پشت بامی

اگزاست فن پشت بامی یا فن سقفی برای سیستم‌های تهویه بسیار کاربرد دارد. در مناطق مسکونی و ساختمان‌های تجاری، بیمارستان‌ها و سایر مکان‌های دیگر از آن‌ها استفاده می‌شود. اگزاست فن‌های پشت بامی یک محل مکش دارند که در قسمت زیرین هواکش قرار گرفته و به صورت مستقیم می‌توانند روی سقف نصب شوند. به خاطر اینکه برف و باران به دستگاه هواکش نفوذ نکند، آن را در زیر یک کلاهک مخصوص قرار می‌دهند. چهار طرف این دستگاه خروجی دارد و به‌گونه‌ای طراحی شده است که آب به داخل آن نفوذ نمی‌کند. اگزاست فن‌های پشت بامی هوای متفاوت و تازه‌ای را به منزل یا ساختمان مورد نظر وارد می‌کنند. همچنین می‌توان از آن‌ها برای گرم کردن یا سرد کردن منزل استفاده کرد. ازآنجاکه پشت بام ساختمان‌ها در معرض نور مستقیم خورشید هستند، بنابراین استفاده از اگزاست فن‌های پشت بامی باعث می‌شود تا در فصول گرم مانند تابستان هوای داخل منزل خنک باشد و با خارج کردن هوای گرم موجود در ساختمان گرما، به بقیه قسمت‌ها نفوذ نکند. در حال حاضر در ساختمان‌های نوساز توجه ویژه‌ای به سیستم تهویه می‌شود تا در حد ممکن تهویه ساختمان به صورت طبیعی صورت بگیرد. به همین دلیل استفاده از اگزاست فن‌های پشت بامی افزایش یافته است. استفاده از این هواکش‌ها باعث می‌شود تا طول عمر ساختمان نیز افزایش پیدا کند. همان‌طور که می‌دانید هوای سرد از هوای گرم سنگین‌تر است؛ بنابراین هوای گرم در قسمت سقف ساختمان قرار می‌گیرد و استفاده از این هواکش‌ها می‌تواند باعث جابجایی و توازن هوای گرم و سرد در محیط شود.

نوشتن دیدگاه
ارسال سریع و تحویل فوری
پشتیبانی 24 ساعته
ضمانت خرید کالا
مشاوره رایگان خرید
پرداخت امن و مطمئن