0سبد خرید
فاصله فن و پد در گلخانه

یکی از پر کاربردترین سیستم‌های خنک کاری گلخانه در دنیا، سیستم فن و پد است. این سیستم برای اکثر گلخانه‌ها به روش‌های مختلف کاربردی است؛ منوط به اینکه بدانید چه محاسباتی به چه صورتی باید انجام دهید. همچنین از تجهیزات با قیمت و کیفیت متناسب استفاده کنید. در ادامه تمامی این نکات را در کنار شما عزیزان بررسی خواهیم کرد.

فن و پد در گلخانه برای چه مصارفی هستند؟

فن و پد سلولزی گلخانه برای طراحی یکی از کاربردی‌ترین سیستم‌های سرمایشی گلخانه به کار گرفته می‌شوند. این سیستم مبتنی بر تبخیر آب است. به این شکل که با ورود آب به پدها، فن‌ها هوا را از میان پدها عبور می‌دهند. هوا زمانی که از آب سرد عبور می‌کند خنک می‌شود. به این ترتیب دما و رطوبت هوای گلخانه شما مطلوب‌تر خواهد شد. از این سیستم نه تنها در گلخانه‌ها، بلکه در مراکز دیگر نیز استفاده می‌شود. از جمله این مراکز می‌توان به مرغداری‌ها، گاوداری‌ها و دیگر مراکز صنعتی اشاره کرد. این سیستم طی سال‌های اخیر به عنوان یکی از پر طرفدار‌ترین سیستم‌های سرمایش گلخانه شناخته شده است. اگر به دنبال بیشترین بهره وری هستید، بهتر است محاسبات دقیقی داشته باشید. دقت در محاسبات می‌تواند از هزینه‌های پیش رو به شکل باورنکردنی بکاهد. یکی از محاسباتی که باید با دقت انجام گیرد، محاسبه فاصله میان فن و پد در گلخانه است. در ادامه به برسی اهمیت این موضوع می‌پردازیم.

فن و پد در گلخانه برای چه مصارفی هستند؟

اهمیت فاصله فن و پد در گلخانه چیست؟

در صورتی که فاصله شما بیش از اندازه باشد نیاز به دستگاه‌های دیگری پیدا می‌کنید. اگر بخواهیم یک گلخانه ایده آل و اصولی داشته باشیم، نباید فاصله فن و پد بیشتر از 40 متر باشد. در صورتی که بیشتر از این مقدار باشد، نیاز به مه سازی اضافی و اعمال بار بیشتر روی سیستم خواهد بود. به یاد داشته باشید که اکثر مواردی که درباره گلخانه‌ها بیان می‌شود، بسته به اینکه چه محصولی تولید می‌کنید متفاوت است. گیاهان تحمل گرما و رطوبت متفاوتی دارند. از این رو بهتر است پیش از سفارش سیستم سرمایش فن و پد از نوع گیاه و نیازهای آن به خوبی اطلاع داشته باشید. به یاد داشته باشید که سیستم فن و پد براساس تبخیر و تفاوت دما در خارج و داخل گلخانه ساخته شده است. بنابراین هرچه اختلاف رطوبت و دما بیشتر باشد، به معنی کارکرد بهتر سیستم است. به طور کلی اگر فاصله میان فن و پد کمتر از 40 متر باشد، از بازدهی کمتری برخوردار خواهید بود.
زمانی که از تجهیزات کنترل دمای دیگر در کنار سیستم فن و پد استفاده می‌کنید، باید تاثیر این فاصله روی عملکرد آن‌ها نیز مورد برسی قرار گیرد. برای مثال استفاده از پرده سایبان می‌تواند دمای میان فن و پد را کاهش دهد. در نتیجه ممکن است روی سیستم شما تاثیر بگذارد. تنش‌های سرمایی و گرمایی می‌تواند گیاه شما را از بین ببرد. برای جلوگیری از این تنش‌ها بهتر است فاصله فن و پد در گلخانه را از ردیف‌های کشت در نظر داشته باشید. به طور معمول فاصله فن و پد از ابتدای ردیف‌های کشت را براساس نوع گیاه و شرایط آن تعیین می‌کنند. با این حال این تنها فاصله فن و پد نیست که در جایگذاری این دو وسیله اهمیت دارد. زاویه آن‌ها و فاصله آن‌ها نسبت به گلخانه نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. از این رو توصیه می‌شود طراحی سیستم خود را به افراد کاربلد بسپارید.

اهمیت فاصله فن و پد در گلخانه چیست؟

فاصله فن و پد در گلخانه چگونه محاسبه می‌شود؟

در اولین گام باید تعداد فن و پد در گلخانه خود را محاسبه کنید. سپس به سراغ انتخاب فن و پد مناسب خود بروید. در این مسیر پیشنهاد ما نیکاسان است. زمانی که به این مرحله رسیدید، نوبت به برسی و محاسبه فاصله فن و پد در گلخانه می‌رسد. البته این فاصله رابطه مستقیمی با قرارگیری این دو وسیله در گلخانه دارد. به طور معمول فاصله بیش از 60 متر توصیه نمی‌شود. به همین نسبت فاصله کمتر از 40 تا 45 متر نیز کارایی ندارد. اما فاصله میان ردیف‌های کشت و فن و پد باید برحسب شرایط مختلفی همانند شرایط گیاه، شرایط آب و هوای منطقه و… تعیین شود.

محاسبات فن و پد گلخانه

موارد متعددی هستند که در این محاسبات تعیین کننده هستند. ارتفاع از سطح دریا، شدت نور منطقه، اختلاف دمای ابتدا و انتهای گلخانه و فاصله میان پد سلولزی و فن از جمله این موارد هستند. با این حال در ادامه با برسی یک مثال به شما محاسبات مربوط به فن و پد گلخانه را آموزش خواهیم داد.
فرضیات مسئله
دهانهٔ فن‌ها 1. 4 متری است و دارای قدرت 1. 1 کیلووات هستند. همچنین جریان مصرفی آن‌ها 2. 8 آمپر است. قدرت تخلیه این فن‌ها نیز 45000 متر مکعب در ساعت با فشار صفر پاسکال است. (این مقدار زمانی است که مانعی در مکش هوا وجود نداشته باشد.)
مقدار هوای مجاز برای هر پد سلولزی 10 سانتی متری 250 CFM در هر فوت مربع است.
براساس صفحه 225 کتاب مدیریت گلخانه پمپ آب باید بتواند آب را با سرعت 6. 2 لیتر در دقیقه به بالا انتقال دهد.
برای هر متر مربع پد سلولزی نیاز به 30. 5 لیتر در مترمربع آب نیاز داریم که در مخزن جمع آوری شود.
گلخانه ما 3848 مترمربع است.

محاسبات فن و پد گلخانه

محاسبات سیستم فن و پد گلخانه

با توجه به قدرت مکش فن‌ها می‌توان دریافت که برای هر 3. 5 متر مربع پدهای سلولزی ده سانتی متری، برای هر فن نیاز داریم. از سوی دیگر با توجه به طول گلخانه، به 19 فن نیاز داریم. همانطور که در فرضیات مسئله آمده است، قدرت فن‌ها 1. 1 کیلووات یا 1. 5 اسب بخار و جریان مصرفی آن‌ها 2. 8 آمپر است. حال اگر 19 فن داشته باشیم، به 53. 2 آمپر برق نیاز خواهیم داشت. البته به این عدد میزان مصرف پمپ را نیز جداگانه باید اضافه کنیم. حال باید فاصله میان پدها را محاسبه کنیم. به یاد داشته باشید که این فاصله نباید بیشتر از 60 متر و کمتر از 40 تا 45 متر شود. برای محاسبه دقیق‌تر فاصله میان پد و فن و دیگر محاسبات این سیستم، می‌توانید به کتاب مدیریت گلخانه (تکنولوژی تولید محصولات گلخانه ای) اثر محمدرضا حسندخت مراجعه کنید. سفارش طراحی سیستم فن و پد گلخانه مستلزم این است که بدانید چه محصولی در کدام منطقه نیاز دارید. سپس به دنبال بهترین متخصص برای محاسبات باشید. اگر فرد مناسبی را برای طراحی سیستم خود به کار گرفته باشید، از اهمیت کیفیت لوازم موردنیاز سیستم اطلاع خواهید یافت. اینجاست که به نیکاسان مراجعه می‌کنید!

نوشتن دیدگاه
ارسال سریع و تحویل فوری
پشتیبانی 24 ساعته
ضمانت خرید کالا
مشاوره رایگان خرید
پرداخت امن و مطمئن