0سبد خرید
نحوه مراقبت و نگهداری از پد سلولزی گلخانه

هزینه‌های خرید هر لوازمی امروزه سر به فلک کشیده است. از این رو بسیاری ترجیح می‌دهند به جای هزینه کردن بسیار به فکر نگهداری از لوازم کار خود باشند. نیکاسان نیز امروز و با این مقاله شما را با نحوه مراقبت از پد سلولزی گلخانه آشنا می‌کند. برای اطلاع از هزینه تجهیزات گرمایشی و سرمایشی مورد استفاده در مرغداری از جمله قیمت پد سلولزی مرغداری، قیمت انواع هیتر و ... و همچنین خرید قاب پد سلولزی گلخانه با نیکاسان همراه شوید.

پدسلولزی گلخانه‌‌ای چیست؟

امروزه کمتر کسی است که با سیستم کولرهای آبی آشنایی نداشته باشد. مبنای کار این سیستم تبخیر آب و دمیدن هوا در آب است. سیستم به این شکل است که آب روی پوشال‌ها ریخته می‌شود. موتور به پوشال باد هدیه می‌کند. پوشال به عنوان یک واسط تبخیری آب را تبخیر کرده و هوا را خنک می‌کند. پد سلولزی گلخانه نیز عملکردی این چنینی دارد. پدهای سلولزی یکی از بهترین جایگزین‌ها برای پوشال به شمار می‌روند. استفاده از پوشال معایب بسیاری داشت که با ورود پدهای سلولزی این معایب دیگر در سیستم‌های صنعتی و بزرگ دیده نمی‌شوند. یکی از مهم‌ترین معایب پوشال‌ها راندمان پایین آن‌ها است. با استفاده از پدهای سلولزی گلخانه در مرغداری‌ها، گلخانه‌ها و مکان‌های صنعتی راندمان سرمایشی به میزان زیادی افزایش پیدا می‌کند. برای خرید انواع پد سلولزی از جمله پد سلولزی 5 سانت در نیکاسان همراه باشید. 

پدسلولزی گلخانه‌‌ای چیست؟

مزایای استفاده از پد سلولزی نسبت به پوشال

این پدها دارای ساختار هندسی به بهترین شکل ممکن هستند. به این معنی که دیگر نباید انتظار افتادگی و ریختن مواد درونی پد روی زمین و دیگر تجهیزات باشید. این پدها دارای استحکام و مقاومت بالایی در برابر افتادن هستند. نصب و نگهداری آسانی دارند. البته تنها در صورتی که بدانید چطور باید از این پدها نگهداری کنید. در ادامه این مقاله به نکاتی اشاره می‌کنیم که می‌تواند در زمینه نگهداری از پدهای سلولزی گلخانه مفید باشد. تهویه پاک و به دور از آلودگی‌های معمول تنفسی تنها با کمک فیلتر و فنی است که در کنار این پدها نصب می‌شود. این پدها خود نیز قابلیت از بین بردن بسیاری از آلودگی‌های معمول تنفسی را دارند. در ساختار این پدها از رزین‌های خاصی استفاده شده است که می‌تواند آن‌ها را نسبت به مواد شیمیایی مقاوم کند. مقاومت بیشتر در برابر مواد شیمیایی به معنی مقاومت بیشتر در برابر رشد باکتری‌ها و قارچ‌ها است.تعداد لایه‌های این پدها نسبت به پوشال بسیار بیشتر است. از این رو هوا باید از منافذ بیشتری عبور کند. در نتیجه گرد و خاک کمتری به محیط وارد می‌شود. میزان جذب کاغذهایی که در تولید پدها به کار گرفته می‌شود متفاوت است. اما آنچه مسلم است این است که میزان جذب آب پدهای سلولزی نسبت به پوشال‌ها به طور فزاینده‌‌ای بیشتر است. از سوی دیگر این پدها می‌توانند خنک کننده‌های بهتری باشند. در صورتی که پدهای سلولزی را در مکان مناسب و به شکل مناسب نصب کنید، می‌توانید انتظار خنکی بیشتر داشته باشید. قیمت پد سلولزی کولر 7000 را می توانید در سایت نیکاسان مشاهده و خرید خود را از این سایت انجام دهید. فروشگاه نیکاسان عرضه کننده پد سلولزی از بهترین برندها چون برند کولان سل است. پد سلولزی کولان سل را از نیکاسان بخرید.

مزایای استفاده از پد سلولزی نسبت به پوشال

پدهای سلولزی، از کاربرد تا تولید

این پدها از همان زمان اختراع به طور گسترده مورد استقبال قرار گرفتند. این پدها نیازی به موتور برای خنک کردن ندارند. بلکه با عبور هوای گرم خارجی نیز می‌توانند کار کنند. پدهای سلولزی گلخانه به منظور مرطوب کردن فضای گلخانه مورد استفاده قرار می‌گیرند. از این رو به آن‌ها خنک کننده‌های سلولزی نیز گفته می‌شود. پدهای سلولزی یک صفحه ضخیم و موج دار است که در اندازه‌های مختلفی در بازار یافت می‌شود. تولید کنندگان مختلفی این محصول را به بازار ایران ارائه می‌کنند. بنابراین تنوع در متریال، نوع و جنس این پدها به وفور یافت می‌شود. با این حال عمده این پدها از جنس کاغذ کرافت هستند. کاغذ کرافت محصولی است که از کنف، درخت کاج و بامبو تولید می‌شود. این کاغذها کاربردهای متفاوتی دارند که یکی از اصلی‌ترین این کاربردها، تولید پدهای سلولزی گلخانه است. 

پدهای سلولزی، از کاربرد تا تولید

عمر مفید پد سلولزی گلخانه‌‌ای چقدر است؟

همانطور که اشاره کردیم این پدها از کاغذ ساخته شده اند. درست است که کاغذ کرافت نسبت به کاغذ معمولی مقاوم‌تر و با عمر بیشتر است؛ با این حال بازهم کاغذ طی گذر زمان فرسوده می‌شود. این زمان برای پدهای کارخانه‌های متفاوت، متفاوت است. از سوی دیگر در تولید خنک کننده‌ها از نوعی رزین خاص استفاده می‌شود که می‌تواند عمر مفید محصول را افزایش دهد. کار این رزین‌ها افزایش مقاومت کاغذهای کرافت از نظر شیمیایی است. با تمام این موارد نمی‌توان عمر مفید پدسلولزی گلخانه را بیشتر از 5 سال دانست. البته موارد بسیاری هستند که در این عدد تاثیر می‌گذارند. نحوه نگهداری شما، آب و هوای اطراف گلخانه و… تنها گوشه‌‌ای از این موارد هستند. با این حال به طور معمول هر 5 سال یکبار باید پدهای سلولزی را تعویض کنید.

عمر مفید پد سلولزی گلخانه‌‌ای چقدر است؟

نحوه نگهداری از پد سلولزی

پد سلولزی محصولی مدرن جایگزین پوشال ها می باشد که در مرغداری ها، گلخانه ها، کولر های صنعتی و خانگی از آن استفاده می شود. مواد اولیه اصلی تشکیل دهنده آن کاغذ کرافت است که کیفیت کاغذ بسیار حائز اهمیت است با توجه به اینکه تکنولوژی تولید این نوع کاغذ در کشور ما وجود ندارد به ناچار باید کاغذ کرافت را از کشورهای اروپایی وارد کنیم. مرغوب ترین و با کیفیت ترین نوع کاغذ کرافت فنالند می باشد.
حتی اگر بهترین لوازم کار را داشته باشید، اگر درست از آن‌ها نگهداری نکنید، پس از مدتی از بین می‌روند. درباره پدهای سلولزی نیز این سخن صدق می‌کند. جنس قاب پد سلولزی گلخانه نیز در نگهداری درست این نوع پد سلولزی تاثیر بسیاری می گذارد. در ادامه نکاتی را به شما عزیزان یادآور می‌شویم که می‌تواند عمر مفید پدهای شما را افزایش دهد. در اینجا به برخی از نکات در مورد شست و شوی پد سلولزی اشاره میکنیم تا با توجه به این موارد بتوانیم عمر مفید پد سلولزی را افزایش دهیم:

 • عدم استفاده از آب بازیافتی آب شور یا بازیافتی ،آب چاه و معدنی باعث رسوبگذاری روی پد سلولز ی میشود و همچنین راندمان سیستم سرمایشی آن با افت چشمگیری مواجه می گردد
 • کاهش دفعات خاموش و روشن کردن سیستم برا ی جلوگیری از ایجاد رسوب بیشتر بر روی پدهای سلولزی تا حد امکان تعداد دفعات روشن و خاموش کردن سیستم را کاهش دهید
 • خارج کردن 30 درصد آب مخزن به صورت روزانه و جایگزین آب جدید در مخزن
 • به صورت روزانه در پایان کار اپراتور سطح بیرونی پد را با جارویی رسوب زدایی نماید

برای شستشوی پد سلولزی رسوب دار بهتر است به روش های زیر عمل کنیم. شستن پدهای سلولزی رسوب دار توسط محلول جوهر نمک با آب انجام که به صورت اسپری کردن و غرقاب کردن صورت می پذیرد:

 • روش اول: ابتدا محلول آب و جوهر نمک را به نسبت رسوب موجود بر روی پد آماده می کنیم (به این صورت که اگر رسوبات کم است محلول ضعیف تر و اگر رسوبات بیشتر باشد محلول قو ی تر( . نسبت ساخت محلول به این شکل می باشد که در 100 لیتر محلول در کمترین حالت 30 لیتر اسید 70 لیتر آب و در بالاترین حالت 60 لیتر اسید 40 لیتر آب آماده می نماییم. در صورتی که بخواهیم به صورت اسپری به سطح پد می پاشیم و بعد از 10 تا 15 دقیقه سیستم آبرسانی را روشن کرده تا رسوبات شسته شود. قابل ذکر است که در این حالت حتما در قسمت خروجی آب به داخل مخزن از یک توری استفاده گردد. تا رسوبات مجددا داخل مخزن وارد نشود. بعد از 10 تا 15 دقیقه سیستم را خاموش نموده و آب مخزن را تخلیه نمایید تا سیستم جهت استفاده آماده باشد.
 • روش دوم: شما می توانید مخزنی را تهیه نمایید که قطعات پد در ان قرار میگیرد و محلول را در داخل آن درست نموده سپس پد را از داخل قاب خارج و به داخل مخزن انتقال دهید بعد از 10 دقیقه که داخل محلول قرار گرفت خارج کرده و با آب شستشو نمایید در این حالت کاملا رسوبات از داخل روزنه ها خارج گردیده و رسوبات کمتری در داخل روزنه های پد باقی می ماند قابل ذکر است روش دوم کاربردی تر و بهتر است. بعد از شستشو پد ها را داخل قاب قرار داده و استفاده نمایید.

استفاده از فیلتر روی پد سلولزی گلخانه

گلخانه‌‌ای همانطور که مستحضرید آب دارای املاح فراوانی است. سیستم لوله کشی شهری به طوری است که آب شهری و آبی که برای مصارف دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد، از یک منبع می‌آید. از این رو به آب املاح فراوانی می‌زنند تا آن را برای استفاده‌های انسانی ایمن کنند. در صورتی که به دنبال استفاده طولانی مدت از یک پد سلولزی هستید، باید از فیلتر آب استفاده کنید. فیلتر آب پیش از پدها نصب می‌شود و از ورود این املاح به پدها جلوگیری می‌کند.

کم کردن تعداد خاموشی سیستم

هرچقدر بیشتر سیستم را روشن و خاموش کنید، باید انتظار املاح بیشتر را داشته باشید. این املاح در طولانی مدت می‌توانند تبدیل به رسوبات آزاردهنده و از بین برنده سیستم شوند.

کم کردن تعداد خاموشی سیستم

شستشوی پدسلولزی گلخانه‌‌ای

پدهای سلولزی نیز همانند هر چیز دیگری اگر تمیز باشند عمر مفید بیشتری خواهند داشت. توجه داشته باشید برای شست و شوی پدهای سلولزی بهتر است از شوینده‌های قوی استفاده نکنید. تنها آب برای شست و شوی پدها کافی به نظر می‌رسد. بهتر است هر سال پدها را حداقل دوبار بشویید:

 • نوع آب: آب انواع مختلفی دارد. آب شور، آب املاح دار، آب دریا و… تنها تعدادی از انواع آب هستند که انسان کشف کرده است. این ماده شگفت انگیز در صورتی که مواد اضافی زیادی داشته باشد، می‌تواند برای پدهای شما مخرب باشد. سعی کنید از آب با کمترین املاح استفاده کنید.

 • مخزن تمیز: هر سیستمی که تمایل دارد پایدار بماند، نیاز دارد از یک مخزن آب استفاده کند. به طور کلی آب در این مخزن تجمع می‌یابد. اما هرجایی که آب به سکون برسد، شاهد رشد خزه‌ها و مواد مختلف هستیم. از این رو توصیه می‌شود آب این مخزن هر هفته به طور کامل تخلیه و تازه شود. از سوی دیگر لوله‌های انتقال آب نیز از اهمیت بالایی برخوردارند. بهتر است این لوله‌ها نیز هر چند وقت یکبار به طور کامل شسته شوند. برای شست و شوی مخزن و لوله‌ها مخلوط آب و سرکه گزینه مناسبی به نظر می‌رسد.
 • هرزها از بین ببرید: هرجایی که رطوبت باشد، احتمال رشد گیاهان هرزه را نیز باید بدهید. بهتر است به طور دوره‌‌ای اقدام به حذف علف‌های هرز از اطراف پدها کنید. به طور کلی بهتر است دوره‌های مراقبت از پدهای خود را به طور منظم و برنامه ریزی شده انجام دهید. از سوی دیگر می‌توانید از مواد مختلفی به منظور جلوگیری از رشد جلبک‌ها و علف‌های هرز استفاده کنید. محلول 1 درصد هیپوکلریت سدیم یکی از این محلول هاست که می‌توانید در مخزن اضافه کنید. همچنین بهتر است به صورت دوره‌‌ای میزان PH آب را اندازه گیری کنید. PH بالای 6 می‌تواند موجب نرم شدن پدهای سلولزی شود.
 • سایه بان: اگر به دنبال استفاده حداکثری و راندمان بالا هستید بهتر است پدها را دور از نور خورشید نگهداری کنید. نور خورشید علاوه بر اینکه می‌تواند پدها را گرم و کارایی آن‌ها را کم کند؛ موجب از بین رفتن کاغذهای کرافت موجود در پد نیز می‌شود.
 • آب نباید ساکن باشد: همانطور که اشاره کردیم سکون آب در مخزن می‌تواند موجب رشد جلبک‌ها و مواد مختلف در آب شود. زمانی که آب به پدها میرسد نیز همینطور است. بهتر است بهتر است حدود 6 ساعت پس از خاموش کردن سیستم خنک کاری تبخیری فن‌ها را روشن کنید. فن‌ها آخرین باقی مانده‌های آب در پدها را خارج می‌کنند.

شستشوی پدسلولزی گلخانه‌‌ای

نگهداری از پد سلولزی گلخانه در فصل سرد

فصل سردسال زمان استراحت پدهای سلولزی است. با این حال برای اینکه در تابستان بتوان بهترین عملکرد را از آن‌ها مشاهده کرد، لازم است عملیات‌هایی برای نگهداری از آن‌ها صورت دهید. اولین نکته این است که پدها را ابتدا بشویید و سپس دپو کنید. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی که پدهای سلولزی باید داشته باشند، قابلیت جداسازی از فریم است. فریم‌ها را جدا کنید سپس با فرچه نرم یا جت واش به خوبی بشویید. بهتر است هیچ آبی در پدها و کل سیستم خنک کاری شما باقی نمانده باشد. در صورتی که در لوله‌ها آب باقی مانده باشد، طی فصل سرد آب یخ می‌زند. یخ زدن آب می‌تواند عمر مفید لوله‌ها را کاهش دهد. همچنین وجود آب در پدها می‌تواند از رسوب گذاری جلوگیری کند. همانند تابستان، در زمستان نیز بهتر است پدها را با کاورهای ضدآب به خوبی بپوشانید. قسمت بیرونی پد باید به خوبی پوشیده باشد. چرا که آب باران و برق زمستان می‌تواند کارایی و عمر مفید پد را کاهش دهد. نحوه نگهداری از پد سلولزی گلخانه کمی از دقت هنگام خرید آن ندارد. البته برای خرید می‌توان از شرکت‌هایی همچون نیکاسان با سابقه بالا کمک گرفت. اما نگهداری از این پدها تنها با داشتن اطلاعات کافی در این زمینه ممکن است. پد سلولزی متری کاربرد ویژه ای در گلخانه ها دارد. شما می توانید پد سلولزی متری را از فروشگاه نیکاسان بخرید.

لطفا نظرات خود را با ما در میان بگذارید

ارسال سریع و تحویل فوری
پشتیبانی 24 ساعته
ضمانت خرید کالا
مشاوره رایگان خرید
پرداخت امن و مطمئن