0سبد خرید
چیلر ساختمان چیست

یکی از سوالات مهم در مورد چیلرها این است که، چیلر ساختمان چیست؟ می‌توان گفت که این دستگاه آب را به منظور خنک کردن هوای ساختمان یا مصارف صنعتی سرد می‌کند. سپس این آب سرد توسط پمپ و از طریق لوله‌کشی به سیستم‌های توزیع هوای خنک مانند فن‌کویل‌های داخل ساختمان یا سایر دستگاه‌های خنک‌کننده ارسال می‌نماید. همچنین در زمستان نیز این دستگاه آب گرم مورد نیاز کویل‎ها را تامین کرده و موجب گرم شدن خانه می‌شوند. بنابراین چیلرهای ساختمانی علاوه بر فراهم آوردن سرمایش و گرمایش مطلوب، هوای مطبوعی را برای همه واحدهای آپارتمانی مهیا می‌سازند. در این مطلب از سایت نیکاسان به معرفی نحوه عملکرد این سیستم‌ها می‌پردازیم.

 چیلر ساختمان چیست و چگونه عمل می کند؟

چیلر ساختمان چیست و چگونه عمل می کند؟

چیلر خانگی در واقع همان مینی چیلر هوا است که با پمپاژ آب سرد یا گرم به داخل فن‌کویل‌ها هوای سرد یا گرم را در محیط مسکونی فراهم می‌آورد. در این سیستم‌ها، هوا با برخورد به سطح لوله‌ها سرد شده و به دمای مورد نظر شما می‌رسد. دمای آب سرد خروجی از این دستگاه‌ها می‌تواند بالای صفر ( به منظور داشتن تهویه مطبوع) یا زیر صفر ( به منظور سرمایش فرآیندی و مصارف صنعتی) باشد. تنظیم میزان دمای آب سرد با توجه به نیاز ساکنین آپارتمان قابل تنظیم است. همچنین رطوبت هوا پس از عبور آن از فیلترهای مخصوص تنظیم شده و در فضای داخلی ساختمان به گردش در می‌آید.
این دستگاه‌ها معمولا برای فضاهایی به متراژ بالای 150 متر مکعب عملکرد مناسبی دارند. از سرمایش تولید شده توسط چیلر ساختمانی برای خنک کردن ماشین‌آلات و تجهیزات صنعتی و عملیات سرمایش فرآیندی استفاده می‌شود.
عملکرد چیلر بر اساس چرخه تبرید تراکمی یا جذبی مشخص می‌شود. این دستگاه گرما را از طریق سیال واسط ( معمولا آب) گرفته و آن را به مبدل تجهیزات تهویه هوا یا ماشین‌آلات صنعتی منتقل می‌کند. این امر باعث ایجاد سرمایش مطلوب می‌شود.
در چرخه تراکمی هوای سرد بر اساس تبخیر، تراکم، تقطیر و انبساط سردکننده تولید می‌شود. در واقع دستگاه در طی این چهار مرحله گرما را از سیال واسط گرفته و آن را به هوای خنک تبدیل می‌کند. در سیکل جذبی نیز سرمایش با ایجاد خلاء و کاهش دمای فرآیند تبخیر سردکننده ایجاد می‌شود. همچنین در این پروسه از ماده جاذب به منظور جذب بخار سردکننده استفاده می‌گردد.

تشریح ساختار انواع چیلر ساختمانی

تشریح ساختار انواع چیلر ساختمانی

این ماشین‌آلات سرمایشی با توجه به ساختار و سیکل عملکردی خود به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند. برای مثال چیلرها بر حسب ساختار کارایی خود دو دسته تراکمی و جذبی دارند که در ادامه به طور کامل شرح داده شده‌اند. چیلرهای تراکمی و جذبی هر یک مزایا و معایب خاص خود را دارند. همچنین فاکتورها و عوامل متعددی در انتخاب هر یک از انواع چیلرهای خانگی موثر است. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع مختلف چیلرهای ساختمان و استعلام قیمت آن‌ها با نیکاسان تماس بگیرید.

چیلر تراکمی
چیلر ساختمان از نوع تراکمی از انرژی الکتریکی برای تولید سرمایش استفاده می‌کند. عملکرد این تجهیزات بر اساس چرخه تراکمی- تبخیری است که پس از سرد کردن آب داخل مبدل حرارتی اوپراتور و ارسال آن به فن‌کویل و سایر دستگاه‌های هواساز، باعث خنک شدن فضای مورد نظر می‌شود.
از این چیلرها به وفور برای ایجاد تهویه مطبوع در فصل زمستان استفاده می‌شود. همچنین میزان استفاده از این تجهیزات برای خنک کردن ماشین‌آلات صنعتی و تولید سرمایش فرآیندی زیاد است. شرکت‌های مختلف چیلرهای تراکمی را در ظرفیت‌های 2 تا 2000 تن طراحی و روانه بازار می‌کنند. این ماشین‌آلات را می‌توانید در هر موقعیت جغرافیایی و شرایط آب‌وهوایی نصب کرده و استفاده نمود.

چیلر جذبی

چیلر جذبی
تولیدکنندگان صنعتی مدل‌های مختلف چیلرهای جذبی را در ظرفیت‌های بالا، طراحی و تولید می‌کنند. این دستگاه‌ها برای ایجاد سرمایش مطلوب از انرژی گرمایی بهره می‌برند. چیلر ساختمان از نوع جذبی، آب را سرد کرده و آن را به فن‌کویل یا سایر تجهیزات خنک‌کننده هوا ارسال می‌کند. این امر باعث ایجاد سرمایش و هوای مطبوع در ساختمان‌های بزرگ مسکونی، تجاری، اداری، تفریحی و فرهنگی می‌شود.
منبع انرژی گرمایی مورد استفاده در این تجهیزات ممکن است، آب گرم، بخار یا شعله مستقیم مشعل باشد. در واقع انرژی اصلی بکار رفته در چیلرهای جذبی از سوختن گاز طبیعی یا گازوئیل بدست می‌آید. البته این ماشین‌آلات علاوه بر مصرف سوخت‌های فسیلی به انرژی برق نیز برای ایجاد سرمایش نیاز دارد.
لازم به ذکر است که در چنین چیلرهایی مصرف سوخت بالا است، در حالی که مصرف انرژی برق آن‌ها پایین است. همچنین بهتر است که از چیلرهای جذبی در شهرهایی با رطوبت بالا استفاده نکنید.
شرکت نیکاسان انواع چیلر ساختمانی چون چیلر رومیزی، چیلر صنعتی، چیلر جذبی و... را در برندهای مختلف و مناسب ترین قیمت برای مشتریان خود فراهم کرده است. نیکاسان بهترین فروشنده چیلر ایران است. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع مختلف چیلرهای ساختمان و استعلام قیمت به روز آن‌ها با نیکاسان تماس بگیرید.

لطفا نظرات خود را با ما در میان بگذارید

ارسال سریع و تحویل فوری
پشتیبانی 24 ساعته
ضمانت خرید کالا
مشاوره رایگان خرید
پرداخت امن و مطمئن