0سبد خرید
فرق هیتر با بخاری برقی

خیلی مواقع افراد کلمه بخاری برقی و هیتر را به جای هم و به طور یکسان استفاده می کنند، در این مقاله ما به بررسی هر کدام از آنها و بیان فرق بخاری برقی و هیتر می پردازیم.

بخاری برقی چیست

اصطلاح بخاری معمولا به وسیله گرمایشی گفته می شود که پرتابل و قابل حمل و جابجایی است. سایز کوچکتری نسبت به هیترهای صنعتی دارد و برای گرم کردن محیط هایی با مساحت کمتر مانند منازل استفاده می شود. بخاری ها می توانند با استفاده از گاز، نفت و یا برق تولید گرما کنند. بخاری برقی بیشتر در مکان ها و مواقعی استفاده می شود که عدم دسترسی به سوخت گاز وجود داشته باشد. بخاری برقی نسبت به بخاری هایی که با سایر سوخت ها کار می کنند، بازده گرمایی بالاتر و همینطور آلودگی محیط زیستی کمتری دارند. یکی از مزایای بخاری برقی این است که نیازی به دودکش ندارد و استفاده از آن برای مصرف کننده حتی نسبت به بخاری های گازی بدون دودکش هم بسیار راحتتر است. گرمای ایجاد شده در بخاری برقی توسط قطعه ای به نام المنت ایجاد می شود که درواقع مقاومت مفتولی از جنس کروم آلومینیوم یا کروم‌ نیکل است که به دور آجر یا سرامیک نسوز پیچیده شده و توان های مختلفی دارد و با عبور جریان برق از آن گرما تولید می شود.

انواع بخاری برقی

بخاری های برقی به صورت زیر دسته بندی می شوند:

  • تابشی: به نسبت مصرف برق کمتری دارند ولی راندمانشان هم نسبت به بخاری های فن دار کمتر است. قیمت این بخاری ها بر اساس تعداد لامپ و اندازه بخاری متغیر است.
  • فن دار: دارای ترموستات و سنسور خاموش شدن هستند و وقتی دما به میزان مطلوب رسید، بخاری خود به خود خاموش می شود. وجود فن باعث می شود محیط سریعتر گرم شود ولی برای مکان های رطوبی مناسب نیست.
  • رادیاتور برقی: رادیاتور برقی یا همان رادیاتور روغنی و شوفاژ برقی، نوعی بخاری برقی است ولی درون آن بجای آب از روغن استفاده شده است. روغن به عنوان ناقل گرما است و نیاز به تعویض ندارد.
  • بدون فن: در آن از فن جهت انتقال گرما استفاده نشده است و نسبت به انواع فن دار بیصدا هستند.

بخاری های برقی می توانند به صورت قرنیزی، دیواری و زمینی باشند.

تفاوت هیتر با بخاری برقی

تفاوت هیتر با بخاری برقی

هیتر وسیله گرمایشی است که برای گرم کردن فضاهای بزرگ مانند سوله ها، کارخانه ها، سالن های بزرگ، مرغداری، سالن پرورش قارج و غیره استفاده می شود. این سیستم گرمایشی دارای یک ترموستات است که بر روی دمای مورد نظر تنظیم می شود و اگر دمای محیط از آن دمای مورد نظر پایینتر رفت، هیتر شروع به کارکرده و دمای محیط را تنظیم می کند. هیترهای صنعتی دارای راندمان مختلف هستند برای مثال اگر راندمان یک هیتر صنعتی 60 درصد است یعنی 60 درصد سوخت مستقیما به حرارت تبدیل می شود و مابقی 40 درصد هدر می رود. هیترها هم انواع فن دار، تابشی و بدون فن دارند که بسته به نیاز می توان خریداری کرد.

با توجه به مطالب ذکر شده می توان اینگونه نتیجه گرفت که فرق بخاری برقی و هیتر این است که هیتر معمولا مصرفی صنعتی دارد و برای فضاهای بزرگتر بکار برده می شود ولی بخاری برقی برای فضاهای خانگی و کوچکتر مناسب است. 

نوشتن دیدگاه

ارسال سریع و تحویل فوری
پشتیبانی 24 ساعته
ضمانت خرید کالا
مشاوره رایگان خرید
پرداخت امن و مطمئن